Russell's Blog

New. Improved. Stays crunchy in milk.

4.01

Posted by Russell on May 19, 2008 at 1:56 a.m.
For the first time, I just paid more than $4 a gallon for gasoline. It cost $40.34 to fill the tank on my tiny Toyota Yaris. My commute to UCLA is 37 miles each way, and I get about 38 MPG for that trip. I normally do a little better, but the Sepulveda Pass always seems to wreck my milage. At about $0.11 a mile, one trip costs me $7.77. If I drove in every day, it would cost me about $155 a month. That's almost as much as the payments on the car. If gas goes up another 84 cents, then I'd be paying more for the gasoline than the car just from driving to school.

Ouch.

Meanwhile, a Metro day pass costs $5, and a month pass is $62.00. If you commute in LA, chances are pretty good that your employer will buy your pass for you.

Ignore this field:
 optional; will not be displayed
Don't put anything in this field:
 optional
Don't put anything here:
Leave this empty:
URLs auto-link and some tags are allowed: <a><b><i><p>.